Cromwell Mk.IV - Revell
 

Názov:Cromwell Mk.IV väčší obrázok - 61kB
Výrobca:Revell
Mierka:1/72
Katalógové číslo:
Počet dielov:
Počet verzií:
Rozmery:
Cena:


67kB

66kB

82kB

81kB

75kB

Fotografie postaveného modelu

Cromwell, ktorý bol považovaný za najlepší britský tank vo svojej triede, ma zaujal nielen svojou histórii a výkonmi, ale aj tvarovo a kvalitou spracovania stavebnice. Nazrime teda krátko do jeho histórie. Vo vývoji nahradil zastarávajúci Crusader. Motor zo slávnych dielní Rolls-Royce, Meteor bol vlastne upravený a priškrtený Merlin, dokázal pri 442kW výkonu udeliť Cromwellu rýchlosť takmer 70 km/h. Štvorčlennú posádku chránil zváraný a skrutkovaný 70mm hrubý pancier. Do výzbroje prichádzal v r. 1943 s 57 mm kanónom, ale od r.1944 bol vybavený rážou 75 mm. Kanón dopĺňali dva ťažké guľomety Besa ráže 7,92 mm, ktoré boli vlastne licenčné, vyvinuté Zbrojovkou Brno ZB53, používané aj Nemeckou armádou.
Cromwell slúžil aj u čs. jednotiek počas vojny a aj po skončení v našej armáde. Jeden pojazdný kus získalo aj múzeum Lešany. Aj po takmer 60-tich rokoch udivuje svojimi perfektnými jazdnými vlastnosťami. Vráťme sa však do súčasnosti a pustíme sa do stavby. Model som sa rozhodol postaviť podľa kritérií Standart kit, teda bez otvárania a väčších úprav, so zameraním na povrchovú úpravu.
Ku vlastnej stavbe v podstate nemám pripomienky, pretože perfektne vylisované dielce lícujú bez úprav. Model je určený aj deťom od 10rokov a tak je koncipovaný aj návod, takže je maximálne prehľadný. Samozrejme niektoré časti je potrebné lepiť v inej časovej postupnosti ako nám radí návod. V prvom rade sú to pásy a pojazdové a hnacie kolá, bočné blatníčky, svetlá, radlica a môžeme pridať aj guľomety. Tieto súčasti som lepil až po dokončení povrchovej úpravy. Pri stavbe som sa zaobišiel bez použitia tmelu a brúsenie a leštenie prichádzalo do úvahy len pri oddeľovaní dielcov z rámčeka.
Tu by som mal ešte jednu pripomienku a to ku použitému plastu, je veľmi mäkký a špatne sa opracováva.
Po zostavení základných častí som povrch nestriekal lesklou bielou Tamiya X-2. Veľmi riedkou a striekanou pri nízkom tlaku 80-100kPa. Potom som čiernou Tamiyou, tiež hodne nariedenou, nastriekal okolie výstupkov, linky a všetky kúty, linkami o šírke 1-1,5mm s jemnými prechodmi. Teda klasický Pre-shading. Môžeme použiť aj iný odtieň, nielen čiernu, dôležité je vytvorenie kontrastu. Keď chceme, aby výsledný efekt, bol jemnejší, použijeme bledšiu farbu, alebo čiernu viac nariedime. Keď sa nám nepodarí tento krok, nič sa nestane, povrch prestriekame trošku silnejšou vrstvou kamuflážnej farby a vrátime sa do polohy klasického postupu.
Ďalej prišla na rad vrchná kamuflážna farba. Použil som Gunze-Sangyo Hobby Color č.302+č.58 v pomere asi 1:1. Tiež som ju striekal hodne nariedenú a pri nízkom tlaku. Keď sa nám podarí prekryť tmavé linky tak, aby len jemne presvitali, máme časť patiny za sebou. Potom som stredy polí a hrany prestriekal prisvetlenou zelenou.
Teraz som prilepil pojazdové kolá, pásy a blatníky. Pásy som farbil v rámiku v tomto postupe: Mr. Metal Primer, tmavšia zmes kovových Testoriek a patinovacie Life Colorky. Lepil som ich Herkulesom. Dajú sa dopasovať tak, že netreba odrezávať zuby na hnacích kolách. Pred prilepením som ich trochu poprehýbal v rukách aby boli „ živšie.“ Nasledovala vrstva lesklého laku Gunze č.30, ako podklad pod dekály. Pri nanášaní som použil Mr. Mark Softer, fungoval spoľahlivo. Aj hviezda na veži okopírovala kopulku. Pokiaľ sa niekto obáva, že sa tak nestane, môže hviezdu vystrihnúť a naniesť biely kruh zvlášť a hviezdu zvlášť. Po zaschnutí som povrch a najmä dekály, prestriekal dymom Tamiya X-19. Biele invazné hviezdy potom tak nesvietia novotou. Teraz nastal čas na nové patinovacie farby Life Color- Tensocrom, s aktívnym pigmentom. S týmito farbami môžeme robiť podobné efekty ako sú filtre a wash. Stačí naniesť vo väčšom množstve a nechať zaschnúť. Aktívny pigment urobí prácu za nás. Treba samozrejme vyskúšať. Tieto farby môžeme medzi sebou podľa potreby miešať, alebo tónovať pridaním nie viac ako 2% Life Coloriek. Na zmatnenie povrchu som potom použil lak Aeromaster. V tejto fáze stavby sa mi dostali do rúk dekály na našu verziu Cromwella, tak som si len povzdychol s tým že si postavím ešte jeden. Záver patiny patril nastrúhaným kriedam, ktorými som ešte jemne prisvetlil polia a stmavil linky, naznačil zatečenie, prach a špinu na patričné miesta. Ulíkom som pokovil niektoré časti, ako sú zuby na kolách, vyleštené časti pásov a niektoré hrany.
Zostali už len antény z gitarovej struny a umiestniť model na podložku, čo si takýto pekný tančík zaslúži. Terén tvorí štrkovo-piesková zmes spolu s nariedeným Herkulesom nanesená na polystyrénový základ a vytónovaná vodovými farbami a kriedami.
Na záver snáď len jedno želanie, aby nám Revell stále pripravoval takéto pekné modely.
Použitá literatúra: HPM, Modelář a modely